Átszervezi a kormány a köznevelési kerekasztalát
Köznevelés-stratégiai kerekasztal néven szervezik át a kormány egyeztető fórumát, néhány hét múlva jön ki erről a kormányhatározat.
Köznevelés-stratégiai kerekasztal néven szervezik át a kormány egyeztető fórumát, néhány hét múlva jön ki erről a kormányhatározat.
Sokan csak a tanévnyitó értekezleten döbbentek rá: hiába van hátra hét vagy kevesebb évük a nyugdíjig, kimaradtak az automatikus átsorolásból, és ezzel a majd' 26 ezer forintos béremelésből is.
A Pedagógusok Sztrájkbizottsága szerint több sebből vérzik a köznevelés rendszere stabil működéséhez szükséges jogszabályi feltételrendszer. "A kormányzat újabb és újabb, végig nem tárgyalt, végig nem gondolt, nem egyeztetett ötletekkel áll elő a köznevelés rendszerének újabb és újabb átalakítására" – olvasható csütörtöki közleményükben.
Sipos Imre helyettes államtitkár szerint az OFI által kidolgozott tanmenetek nem érintik a kerettantervi óraszámokat, de a tananyag feldolgozásában nagyobb szabadságot kapnak a tanárok. A Köznevelési Kerekasztal résztvevői szerint a most bejelentett intézkedések megteremthetik a 21. századi iskola alapjait.
A pedagógus-szakszervezet szinte szóhoz sem jut az után, hogy a kormány ismertette újabb iskolaállamosítási terveit. A szakszervzet úgy látja, a kormány nagyon várt a tanárlázadás elcsendesedésre, hogy aztán "brutális nyíltsággal tegye egyértelművé: esze ágában sincs engedni a követeléseknek, esze ágában sincs az ország valódi érdekeinek megfelelően átszervezni a közoktatást. Egy dolog számít csupán, hogy mit akar a hatalom." Decentralizáció helyett további központosítás jön - állapítja meg a PDSZ.
A kedden ismertetett tervek szerint Klebelsberg Központ néven marad a Klik és 56 tankerületi központ is lesz, de semmilyen iskola nem maradhat az önkormányzatoknál, mert a kormány szerint ez okozott problémákat. Az igazgatóknak csak egyetértési joga lesz a tanárok kinevezésében.
Újabb nyílt levelet írt a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestülete, ebben lerántják a leplet a kormány által összehívott köznevelési kerekasztal munkájáról és azt írják, ha valódi változást akarnak elérni, továbbra is sztrájkolni és demonstrálni kell.
Az államtitkár megerősítette, hogy a törvényeket betartva sztrájkoló tanároknak nem eshet bántódása, ám az iskolák kötelesek fogadni a gyerekeket a munkabeszüntetés idején is. A napi ebéd lemondásáról szó sem lehet. Rétvári amúgy továbbra sem érti, miért álltak fel a szakszervezetek az állami kerekasztaltól.
A Nemzeti Pedagógus Kar nem vesz részt egyik sztrájkban sem, a Pedagógusok Szakszervezete megegyezésre jutott az elégséges szolgáltatások kérdésében Palkoviccsal, a Civil Közoktatási Platform pedig sztrájkol, viszont nem akar biodíszlet lenni. Az RTL szólaltatta meg a pedagógus-érdekképviseletek vezetőit.
A pedagógus-szakszervezet tárgyalódelegációja szerdán nem ült asztalhoz a kormány képviselőivel, mert sztrájkegyeztetésre mentek, de a köznevelési kerekasztalhoz hívták őket, ami nem a sztrájkegyeztetés törvényes fóruma. A kerekasztal több tagja is jelezte, hogy sztrájkról nem kíván tárgyalni.
Ezt szerdai közleményében írja a minisztérium, amiben arra is kitérnek, hogy továbbra is várják az alternatív kerekasztal képviselőit tárgyalni.
Pedagógus Kar elnöke a Kossuth Rádióban azt mondta, március végéig el kell készülnie a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ átalakítási tervének. Az ezzel foglalkozó munkacsoport azt javasolja, hogy maradjon az állami fenntartás, de kapjanak nagyobb önállóságot az iskolák.